לייעוץ חינם התקשרו 
0544-571069


מיגון קרינה - ד"ר ישראל כהן


תכנון מפרט מיגון וביצוע התקנת מיגון מפני קרינה אלקטרומגנטית

חברת "אינספקטרום ייעוץ קרינה" מבצעת התקנת מיגונים מפני שדה מגנטי (כגון מיגון קרינה מארון חשמל), תהליך שמכונה לפעמים "מיגון קרינה". המיגונים מבוצעים מסביב למתקני חשמל כאשר מדובר בשדה מגנטי גבוה הקיים באזור מתקנים אלו, כגון מסביב לחדר חשמל, ארון חשמל ראשי או חדר שנאים (תחנת טרנספורמציה). המיגון מבוצע ע"י צוות מקצועי תוך שימוש בחומרי מיגון מתקדמים בצורה אופטימלית. דוקטור ישראל כהן מתמחה בתכנון ובביצוע התקנת מיגונים מפני שדה מגנטי שמקורו במערכות חשמל (Magnetic Shielding). ברשותנו מגוון רחב של חומרי מיגון המשמשים להפחתת שטף השדה המגנטי במקום העבודה או במקום המגורים.


תהליך מיגון קרינה הוא תהליך מורכב המצריך הבנה עמוקה של אופן החדירה של שדות מגנטים בתדר נמוך לתוך מבנים. לחברה ידע רב (תאורטי ומעשי) בנושא שדות מגנטיים וחשמליים ואופן התפשטותם בתוך מבנים, וכן ידע רב בנושא של חומרים המשמשים למיגון קרינה אלקטרומגנטית. השילוב של ידע עם ניסיון שצברנו במהלך השנים בעבודות מיגון מאפשרים לנו לתת מענה יעיל לפתרון בעיות שונות ומורכבות של שדות מגנטים גבוהים ונמוכים. התקנת מיגון קרינה מבוצעת במפעלים, חברות הייטק, מוסדות חינוך (גנים, בתי ספר, מכללות ואוניברסיטאות), מוסדות ממשלתיים, בתים פרטיים ועוד.


שדה אלקטרומגנטי שמקורו מרשת החשמל – האם קיר עוצר שדה מגנטי ?  

שדה מגנטי נוצר כתוצאה מזרמים חשמליים ולכן כל מכשיר חשמלי יוצר שדה מגנטי. מקור חשמל קטן ייצור שדה מגנטי חלש בסמוך אליו, אולם מקור חשמל גדול כגון לוח חשמל ראשי ייצור שדה מגנטי גבוה בסמוך אליו. שדה מגנטי סטטי או שדה מגנטי בתדר נמוך (כמו תדר רשת החשמל בארץ שהוא 50 הרץ) יכול לחדור את רוב החומרים בטבע בלי שחומרים אלו ישפיעו עליו. במונחים מדעיים נאמר שרוב החומרים בטבע אדישים לשדה מגנטי ולא ישפיעו על עוצמתו, כלומר יש לחומרים אלו פרמאביליות (חלחלות) מגנטית שגודלה:  µr = 1. לכן קיר לבנים או קיר בטון שמפרידים בין עמדת עבודה לבין ארון חשמל גדול, או קיר שמפריד בין חדר מגורים לבין לוח חשמל ראשי אינם יכולים לחסום את השדה המגנטי או להפחית מעוצמתו. לכן בבית שלנו רצוי לשים לב האם המיטה של הילד נמצאת בצמוד לקיר שמאחוריו נמצא המטבח עם כל מכשירי החשמל בצמוד לקיר, או האם המיטה של הילד צמודה לקיר שמאחוריו נמצא הסלון עם מערכת סטריאו עם הרבה מטענים/שנאים שצמודים לקיר, או שהמיטה צמודה לקיר חיצוני שמאחוריו נמצא ארון חשמל של כל הקומה.


איך מתגוננים מפני שדה מגנטי שמקורו מרשת החשמל ? 

הדרך היחידה להפחית את עוצמת השדה המגנטי מצידו השני של הקיר היא על ידי התקנת לוחות מתכת מיוחדים על הקיר המפריד. לוחות המתכת המיוחדים עשויים מחומר מגנטי - פרומגנט כדוגמת ברזל (חומר שמגיב בצורה חזקה לשדה מגנטי, כלומר חומר שיש לו פרמאביליות מגנטית יחסית µr בעלת ערך גדול בהרבה מ - 1 ולכן הוא מסוגל להסיט בצורה חזקה את קווי השדה המגנטי) או שהם עשויים ממתכת טהורה (בעלת מוליכות חשמלית גבוהה מאד), כאשר בד"כ ייעשה שימוש בשני סוגי החומרים הללו. בצורה זאת ניתן להקטין בצורה משמעותית את חשיפת העובדים לשדות מגנטים בסביבת העבודה או את חשיפת הדיירים לשדה מגנטי בתוך הבית. כמובן שקיים עוד אמצעי להפחתת שטף השדה המגנטי שנוצר ממתקני-חשמל: הגדלת המרחק בין מתקן החשמל לבין האנשים. עוצמת השדה המגנטי יורדת ככל שמתרחקים מהמתקן החשמלי עד שבמרחק מסויים, רמת החשיפה קטנה מספיק ומתאפשרת שהייה ממושכת של אנשים. הבעייה היא שלא תמיד ניתן להתרחק ממקור החשמל. במקרים אלו נדרשת התקנת מיגון מפני שדה מגנטי, המכונה גם מיגון קרינה.ליצירת קשר
טלפון: 054-4571069
פקס:  077-4703381
דואר אלקטרוני: info@inspectrum.co.il

צור קשרטואול - אתרים באינטרנט