בדיקת קרינה בבית - ד"ר ישראל כהן - פיזיקאי מומחה לקרינה

הדרישה לבדיקות קרינה בבתים גדלה מדי שנה. הסיבה היא שיותר ויותר אנשים מבינים כי יכול להיות מצב שבבית יש קרינה אלקטרומגנטית ברמה גבוהה מהמותר, דבר שיכול להשפיע על הבריאות שלהם בעתיד (שדה מגנטי ממתקני חשמל הוגדר ע"י ארגון הבריאות העולמי כגורם אפשרי לסרטן בשנת 2002). דירת המגורים היא המקום בו אנו מבלים את מירב שעות היממה ביחד עם משפחתנו וילדינו ולכן חשוב מאוד לדעת האם הבית שבו אנו חיים או הדירה שאנו מעוניינים לרכוש (בדיקת קרינה לפני רכישת דירה או נכס) עומד בתקנים או בהמלצות של המשרד להגנת הסביבה ואין בו סכנה בריאותית.

הבית הוא המקום בו אנו צריכים להרגיש הכי בטוחים בעולם ולכן במידה וקיים חשש מקרינה מומלץ לפנות אלינו. תפקידה של חברת אינספקטרום ייעוץ קרינה כמומחים בתחום הקרינה הוא לבצע בדיקה מקיפה, יסודית ואמינה של רמת הקרינה בבית ולדעת במידת הצורך לפתור בעיות קרינה. ביחס להשקעה הכספית הגדולה הכרוכה ברכישת בית, מדובר בהשקעה קטנה מאד בביצוע בדיקת קרינה ביתית, ויחד עם זאת בדיקה שכזאת יכולה להיות מכרעת בשיקולים לקניית הדירה. מאמר זה יסביר מהי בדיקת קרינה בבית, מה מודדים בבדיקה, כיצד היא מבוצעת ומדוע מומלץ להזמין אותה אצלנו.  לייעוץ חינם התקשרו 054-4571069.

בדיקת קרינה בבית – מדוע דווקא אנחנו? 
אצלנו תקבלו בדיקה מקצועית, מדויקת, אמינה ומקיפה מבודק מוסמך שהוא גם פיזיקאי מומחה

ישנם הרבה פרטים "קטנים" אך חשובים מאד כשבאים לבצע מדידות קרינה בדירה ולכן חשוב להזמין איש מקצוע מיומן. דוקטור ישראל כהן, פיזיקאי מומחה לקרינה, מביא איתו ידע אקדמאי נרחב בתחום הקרינה וגם ניסיון רב במדידות בבתי מגורים. מטרתינו שתקבלו את השירות הטוב ביותר.

במשך השנים ביצענו אלפי מדידות קרינה ברחבי הארץ (כולל בתי קרקע, דירות במגדלי מגורים, בתים שיתופיים בעיר, בכפר, במושב ובקיבוץ) והניסיון שצברנו הוא ייחודי. אצלנו תקבלו בדיקת קרינה אלקטרומגנטית יסודית ומקיפה של כל מקורות הקרינה בתוך הבית ומחוצה לו.

אנו לא רק מאתרים בעיות קרינה, אלא גם יודעים לספק פתרונות.

הבדיקה מלווה בהסברים, מכיוון שאנחנו מאמינים שחוסר ידע מוביל לפחד שלפעמים אינו מוצדק. ככל שתבינו יותר, כך תדעו ממה באמת צריך להיזהר וממה להימנע כדי להקטין את החשיפה לקרינה בתוך הבית.

כמה מילים לגבי המועד המתאים לביצוע בדיקת קרינה: כשבאים לבדוק השפעות חשמל, הזמן הטוב ביותר לביצוע הבדיקה הוא שעות הערב. בשעות הערב אנשים חוזרים לבתיהם ומפעילים מכשירי חשמל גדולים (תנורים, מכונות כביסה, דוד חשמלי, מזגנים וכד') וכתוצאה מכך צריכת החשמל בקווי המתח ומתקני חברת חשמל גדלה ולכן עוצמת השדה המגנטי (קרינה חשמלית) שנוצרת גדלה. זהו גם הזמן שתאורת רחוב נדלקת וגם לה השפעה על רמת החשיפה לקרינה בבתים. לכן מומלץ לבצע בדיקות קרינה בשעות הערב.

המדידות מבוצעות באישור המשרד להגנת הסביבה תחת היתרים של המדינה לביצוע בדיקות קרינה בלתי מייננת:

(1) היתר למדידת קרינה בלתי מייננת בתחום תדרי רשת החשמל

(מדידות שדה מגנטי ELF),

(2) היתר למתן שירות למדידת קרינה בלתי מייננת בתחום כל תדרי הרדיו

(מדידות קרינת RF).

ישנם מודדי קרינה רבים בארץ, אולם לא כולם מתמצאים בקרינה על כל היבטיה והשלכותיה. לא מספיק לעבור קורס הסמכה קצר כדי להפוך למומחה לקרינה. לפני שמזמינים בדיקת קרינה או ייעוץ בקרינה, חשוב מאד לדעת את זהות האנשים שמגיעים אליכם. שמות כמו "מעבדה לקרינה", "מכון לקרינה" או "מרכז לקרינה" וכדומה הם רק שמות. בחלק לא קטן מהמקרים תגלו שאין מאחורי השם מעבדה אמיתית או מכון או אנשים מומחים בקרינה. לכן מומלץ לבדוק היטב מי האנשים שעומדים מאחורי השמות האלו.

דרושות שנות לימוד רבות וניסיון רב כדי להפוך למומחה לקרינה. אלו בדיוק הדברים שמאפיינים את חברת אינספקטרום ייעוץ קרינה בראשות ד"ר ישראל כהן, בודק קרינה מוסמך ופיזיקאי מומחה לקרינה.

קרינה אלקטרומגנטית בבית – על מה מדובר ומה בעצם מודדים בבדיקת קרינה ביתית?

קיימים שני סוגים עיקריים של בדיקות קרינה אלקטרומגנטית בבית:

(1) בדיקת שדה מגנטי ELF שמקורו מרשת החשמל,

(2) בדיקת קרינת רדיו RF ממוקדי שידור אלחוטיים.

בשני המקרים מדובר על קרינה בלתי מייננת.

  • הסוג הראשון הוא בדיקת קרינה מרשת החשמל שיותר מדויק לכנותה מדידות של עוצמת השדה המגנטי בתדר נמוך ELF. בדיקת שדה מגנטי ELF כוללת מדידה של ההשפעות מכל מתקן חשמלי הנמצא בתוך הבית (מכשירי חשמל ביתיים, לוח חשמל ביתי, חיווט חשמל בקירות, מערכת סולארית וכד') ובדיקת השפעות מגנטיות שמקורן מחוץ לבית (קווי מתח ברחוב, חדרי שנאים או תחנות טרנספורמציה של חברת חשמל בקירבת הבית, השפעות מהשכנים וכד'). מכיוון שקיר אינו מגן עלינו משדה מגנטי הנוצר ממתקני חשמל, חשוב לבצע את הבדיקה בסמוך לקירות הבית ובפרט בסמוך לקירות שמאחוריהם נמצאים מכשירי חשמל גדולים.
  • הסוג השני של בדיקות אלקטרומגנטיות בבית הוא בדיקת קרינת רדיו RF הכוללת מדידה של קרינה בתדר גבוה שמקורה ממוקדי שידור של חברות הסלולאר (קרינה מאנטנות ומתקני גישה אלחוטיים של חברות הסלולאר), מאנטנות אחרות בסביבת הבית (למשל, אנטנות מיקרוגל של בזק, אנטנות FM של תחנות שידור מקומיות) ומדידה של השפעת תקשורת אלחוטית בתוך בית (אינטרנט אלחוטי WIFI, נתבים אלחוטיים, רפיטרים, טלפונים אלחוטיים וכד'). בבדיקה זאת נמדדת עוצמת השדה החשמלי הממוצע (מיצוע RMS), או שנמדדת עוצמת צפיפות הספק הקרינה (עוצמת האנרגיה הממוצעת הפוגעת ביחידת שטח בכל שנייה). בבדיקה זאת נערכת סריקה של קרינה בסמוך למרפסות וחלונות בהיקף הבית כדי לאתר מקורות קרינה חיצוניים כגון אנטנות סלולריות, ונערכת בדיקה בתוך הבית סמוך למקורות שידור פנימיים כגון ראוטרים או מכשיר המיקרוגל.

בדיקת קרינה בבית בדרך כלל כוללת מדידות של שני סוג הקרינה הללו וחשוב מאוד לוודא זאת עם החברה ממנה אתם מעוניינים לשכור את השירות. בדיקות קרינה בבתים חיוניות לכל אדם שרוכש או שוכר דירה או בית חדש וכן לאנשים שאף פעם לא עשו בדיקה זו בביתם. תוצאות בדיקת קרינה ביתית יצביעו על רמת הקרינה בבית שבו אתם מתגוררים והאם מדובר על רמת קרינה מסוכנת או חורגת מהמלצות המשרד להגנת הסביבה. במסגרת השירות ימליץ הבודק מהי הדרך לטפל בבעיה ואיך למנוע אותה בעתיד.

בדיקת קרינה ביתית – בדיקה לפני רכישת דירה – חשוב לדעת

  • הסמכה ואישורים – בדיקת קרינה בדירה צריכה להיעשות אך ורק על ידי מומחים בתחום ובעלי הסמכה לביצוע בדיקות קרינה מהמשרד להגנת הסביבה. לכל סוג של בדיקת קרינה אלקטרומגנטית קיימת הסמכה שונה של המשרד להגנת הסביבה. מעבר לאישור מהמשרד להגנת הסביבה, רצוי שהבדיקה תעשה ע"י איש מקצוע שמומחה בתחום הקרינה האלקטרומגנטית והוא בעל ניסיון רב הן בצד התאורטי והן בצד המעשי.
  • תוצאות – לאחר ביצוע הבדיקות, מחויבת החברה לפרט בדו"ח מסודר מה היו תוצאות הבדיקות השונות, אילו מקורות קרינה נבדקו בבית ומחוצה לו, מהן רמות הקרינה שנמצאו בבית ומהי צורת הטיפול / פתרון הטובה ביותר במקרה שנמצאו בעיות.
  • בית חדש – חשוב מאוד לבצע את כל בדיקות הקרינה טרם רכישת הנכס והמעבר לבית חדש או המעבר לדירה שכורה חדשה. בצורה זו תוכלו לדעת כיצד עליכם לפעול על מנת להוריד את רמות הקרינה וליישם זאת בקלות, כאשר הדירה עדיין ריקה מאדם. בנוסף, ניתן יהיה לדרוש מבעלי הבית לבצע את השינויים הנדרשים טרם המעבר מכיוון שמדובר על נכס שלהם וכך לחסוך מעצמכם עלויות כספיות נוספות ועוגמת נפש.
  • ציוד – חשוב לוודא שהמומחים המגיעים אל הבית מגיעים עם ציוד בדיקת קרינה המתאים לסוגי המדידות הנדרשות ומספק תוצאות מדויקות. מומלץ לבדוק שהציוד מאושר ע"י המשרד להגנת הסביבה ועבר כיול במעבדה מוסמכת.

עוברים דירה או קונים דירה? מעוניינים לדעת מהי רמת הקרינה בבית כדי להבטיח את בריאותכם ובריאות משפחתכם?

התקשרו  למספר 054-4571069 והמומחים של אינספקטרום ישמחו לעזור לכם, או השאירו פרטים בדף 'צור קשר' ואנו נתאם לכם בודק קרינה מומלץ עד הבית.

אינספקטרום ייעוץ קרינה - צור איתנו קשר