אינספקטרום ייעוץ קרינה

  • ד"ר ישראל כהן - פיסיקאי מומחה
  • ייעוץ, מדידות ומיגון
  • לייעוץ חינם חייגו: 054-457-1069

בדיקת קרינה חשמלית - בדיקת קרינה מרשת החשמל - ד"ר ישראל כהן

בדיקת קרינה חשמלית (הידועה גם בשמות: בדיקת שדה מגנטי מרשת החשמל, בדיקת קרינה אלקטרומגנטית מרשת החשמל, בדיקת שדה מגנטי ELF) היא אחת הבדיקות החשובות ביותר בבית או במקום העבודה. 

חברת אינספקטרום ייעוץ קרינה מבצעת בדיקות קרינה חשמלית בבתים ובמקומות עבודה באישור המשרד להגנת הסביבה. 

הבדיקות שלנו מקיפות ומדויקות ומבוצעות ע"י אנשי מקצוע מיומנים. 

מאמר זה יעזור לכם להבין מהי בדיקת קרינה חשמלית ומה חשוב לבדוק טרם שוכרים את שירותיהם של מומחים בתחום בדיקות אלו.

קרינה חשמלית – מהי ?

כשמדברים על בדיקת קרינה חשמלית מתכוונים לבדיקה של שדה מגנטי בתדר נמוך (הכוונה לתדר רשת החשמל שהוא 50 הרץ). 

כשאנו מדברים על השפעות אלקטרומגנטיות של רשת החשמל, צריך לדבר במונחים של שדה מגנטי ושדה חשמלי בנפרד ולא במונחים של קרינה שמתאימה יותר לבדיקה של מקורות שידור בתדרים גבוהים כמו קרינה מאנטנות סלולאריות (שידור בתדר של מאות מגה-הרץ). 

בבדיקה של ההשפעות החשמליות אנו מתרכזים בהשפעות של השדה המגנטי (ולא בהשפעות של השדה החשמלי) מכיוון שנוטים לחשוב שהוא המסוכן יותר עבורנו. 

לכן בדיקת קרינה חשמלית היא בדיקה של עוצמת השדה המגנטי שנוצר מכל מכשיר חשמלי בסביבת המגורים או במקום העבודה שלנו. 

מה הסכנה הנובעת משדה מגנטי בתדר נמוך (תדר רשת החשמל) ?

שדה מגנטי נוצר מזרמים חשמליים ולכן כל מכשיר חשמלי מייצר אותו. 

הסכנה מהשדה המגנטי נובעת מכך שהוא יכול לחדור לגוף שלנו בקלות (שדה מגנטי בתדר נמוך חודר את רוב החומרים בטבע, כולל את קירות הבית). 

כשהוא בתוך הגוף שלנו, שדה מגנטי יכול ליצור זרמים מושרים (induced currents) ואז קיימת האפשרות שהוא יכול להשפיע על תהליכים ביולוגיים בתוך הגוף. 

בנוסף, מכיוון שהשדה המגנטי פועל בתדר נמוך (תדר רשת החשמל), קיים החשש שהוא יכול להשפיע על פעילות עצבית בגוף שגם היא פועלת בתדר נמוך. 

החשש גדול במיוחד לגבי תינוקות וילדים שאצלהם המערכת העיצבית נמצאת בשלבי התפתחות ראשונים.

 השאלה היא תמיד האם עוצמת השדה המגנטי שאנו חשופים אליה נמוכה או גבוהה והאם היא עומדת בהמלצות המשרד להגנת הסביבה. 

מכיוון שאנו מדברים כאן על סוג של קרינה בלתי מייננת, מדובר בעיקר על השפעות בריאותיות ארוכות טווח במונחים של השפעה שנוצרה כתוצאה מחשיפה במשך שנים רבות. 

מסיבה זאת קשה לחקור את ההשפעות הבריאותיות של שדה מגנטי בתדר נמוך. 

המחקרים בעולם לגבי ההשפעות הבריאותיות עדיין נמשכים וניתן לומר שעדיין אין ברשות המדע תשובות חד משמעיות לגבי השפעות אלו. 

שדה מגנטי בסביבת המגורים/עבודה שלנו – ממה צריך להזהר ?

ישנם מכשירים שמייצרים שדה מגנטי בעוצמה נמוכה וישנם מכשירים המייצרים שדה מגנטי בעוצמה גבוהה ולכן חשוב לזהות מאילו מכשירים בתוך הבית או במשרד כדאי להזהר. 

אמצעי ההגנה הכי טוב שלנו הוא המרחק – ככל שמתרחקים ממקור חשמלי, עוצמת השדה המגנטי הנובעת ממנו נחלשת עד שבמרחק מסויים היא נעשית תקינה. 

לכן הכי טוב להתרחק מרחק מסוים ממכשירים חשמליים בעת פעולתם (כמובן שאם הוצאנו את המכשיר החשמלי מהשקע, הוא לא מייצר שדה מגנטי ולכן לא מהווה סיכון). 

זהו הפתרון הכי טוב כשמדובר במכשירים חשמליים בתוך הבית שלנו (שנאי/מטען/טרנספורמטור של מכשירים חשמליים בתוך הבית, החלק האחורי של המקרר וכד'). 

הבעיה היא שלא תמיד אנחנו יכולים להתרחק מהמקור החשמלי. 

למשל, קו מתח של חברת חשמל שעובר בסמוך לבית/משרד במרחק נתון או שנאי על עמוד חשמל שקרוב לבית/משרד שלנו או ארון חשמל במקום העבודה שנמצא מצידו השני של הקיר ליד עמדת העבודה שלנו. 

לכן יש צורך לבצע בדיקת שדה מגנטי מרשת החשמל או "בדיקת קרינה חשמלית" שתוודא שאנו לא חשופים לשדה מגנטי שחורג מהמלצות המשרד להגנת הסביבה ותזהה את מקורות השדה המגנטי שהכי משפיעים עלינו בסביבת המגורים/עבודה שלנו. 

המודעות של הציבור לגבי קרינה מסוכנת החלה דווקא עם התפתחות הטכנולוגיה ופיתוחם של המכשירים הסלולאריים. 

אמנם כאן לא דובר על קרינה חשמלית, אך זוהי הייתה הפעם הראשונה שהציבור הבין שחשוב מאוד לבדוק מהי רמת הקרינה בבית בו הם מתגוררים ובמקום עבודתם. 

לאט לאט המודעות גדלה והציבור החל להבין שיש סוגים שונים של בדיקות, כמו למשל בדיקת שדה מגנטי מרשת החשמל, בדיקת קרינה סלולארית ובדיקות נוספות שקשורות לתחום הקרינה האלקטרומגנטית. 

מודעות זו הובילה להזמנת שירותיהם של מומחים בתחום בדיקות קרינה. 

בדיקת קרינה חשמלית – מדוע בדיקה זו חשובה ?

אי אפשר להתעלם מהעובדה שאנו מוקפים במתקני חשמל ובתשתיות של חשמל, כמו למשל ארונות חשמל, מכשירים חשמליים, עמודים של מתח גבוה ועוד. 

כל התשתיות והמכשירים החשמליים הללו מייצרים שדה מגנטי ולכן חשוב מאוד לברר מהי רמת השדה המגנטי בביתנו או במקום העבודה שלנו.

 האם היא מהווה סיכון לנו ולבני המשפחה שלנו ומה ניתן לעשות על מנת להוריד את החשיפה בבית או במקום העבודה. 

בדיקת קרינה חשמלית היא בדיקה בה מודד מוסמך מגיע עם ציוד מדויק ומכויל ומבצע מדידות שונות שבסופן מתקבלת התוצאה של רמת החשיפה לשדה המגנטי. 

הצעד הבא יהיה הוצאת דו"ח מסודר ובו פירוט של כל הבדיקות שבוצעו על מכשירים חשמליים שונים, עוצמת השדה המגנטי שנמדדה והמלצות לפתרון הבעיות השונות או הצעות לפעולות מנע. 

לעיתים נגלה שדוקא מכשירי חשמל קטנים אבל קרובים מאד לגוף שלנו משפיעים עלינו יותר מאשר מכשירים גדולים או מתקנים של חברת חשמל שרחוקים מאיתנו. 

לכן חשוב לזכור שלא רק הגודל של המקור החשמלי קובע את עוצמת החשיפה שלנו לשדות מגנטיים, אלא גם המרחק. 

מי מבצע את הבדיקה ?

בדיקת קרינה חשמלית \ בדיקת קרינה מרשת החשמל  תמיד תתבצע על ידי מודד שהוסמך ויכול להציג אישור מטעם המשרד להגנת הסביבה לביצוע מדידות של שדה מגנטי בתדר רשת החשמל. 

חשוב מאוד לדרוש מהמומחה שמגיע אליכם את האישור המתאים מטעם המדינה לביצוע הבדיקה. 

חשוב לבחור איש מקצוע מנוסה ומיומן שידע לזהות מקורות קרינה בתוך הבית/משרד ומחוצה לו וידע גם לספק פתרונות במידת הנדרש. 

בסיום הבדיקה יופק דו"ח רשמי שאותו ניתן להציג בפני רשויות מקומיות ואנשי מקצוע אחרים.

סבורים שיכול להיות שרמת הקרינה החשמלית בבית או במקום העבודה גבוהה? התקשרו לאינספקטרום ייעוץ קרינה 054-4571069 ואנו נשמח לשלוח לכם מומחה בתחום בדיקות קרינה חשמלית / מדידת שדה מגנטי/ בדיקת קרינה מארון חשמל

צור איתנו קשר!
סגירת תפריט
Call Now Button054-457-1069